7 wartościowych gier, którymi warto obdarować na święta

Zbliża się grudzień, a jeśli grudzień to czas obdarowywania prezentami.

Jakie prezenty wybrać, aby nie były tylko miłą niespodzianką, ale również rozwijały, uczyły i wspierały?

Przygotowałam listę gier planszowych i karcianych, w które warto zainwestować, ponieważ rozwijają kompetencje w sferze poznawczej społecznej oraz emocjonalnej. Wybrane przeze mnie gry zespołowe mogą przyczynić się do nauki współpracy oraz pozwalają doświadczać porażek i sukcesów. Dodatkowo mogą pogłębiać relacje rodzinne, otwierać drzwi do trudnych, wcześniej nieomawianych tematów, a także oswajać lęki i budować sprawczość w dziecku.

Zapraszam do przeglądu.

Góra uczuć

Gra terapeutyczno-edukacyjna polecana dla dzieci od 6 roku życia. Polega na dzieleniu się emocjami i doświadczeniami w bezpieczny sposób. Opiera się na rozmowie poprzez kończenie zdań niedokończonych, a także stymuluje wyobraźnię i uczy komunikacji interpersonalnej.

Gra służy zapoznaniu się z emocjami dziecka, zarówno przez nie samo, jak i rodzica. Jest dobrym wstępem do dalszej pracy nad regulacją emocji. Ta gra planszowa jest często wykorzystywana przez psychologów i pedagogów w gabinecie.

Ja również jej używam i gorąco polecam!

Emocje

Gra przeznaczona jest dla dzieci od 7 roku życia.
Służy przede wszystkim poznaniu emocji oraz otwieraniu na rozmowę o nich. Złość, radość, niepokój, gniew, smutek, miłość… i wiele innych emocji znajdziesz w tej planszówce. Gra porusza również tematy związane z relacjami interpersonalnymi. Dzięki pytaniom znajdującym się na kartach możemy rozmawiać z naszym dzieckiem o tym, co dzieje się w szkole lub na placu zabaw.

Gra bawi i uczy, sprawdzi się świetnie pod choinkę zarówno dla młodszych jak i nieco starszych.

Potwory do szafy

Gra dedykowana jest dla dzieci od 3 roku życia, przede wszystkim tych, które boją się ciemności, albo trudno jest im samodzielnie zasypiać. Opiera się na zasadach gry memo, ale oprócz tego zachęca do odważnego poradzenia sobie z potworami, które trzeba wygonić do szafy.

Potwory do szafy to gra kooperacyjna, mogą w nią grać wszyscy domownicy (nawet do 6 graczy).

Świetna planszówka dla maluchów. Proste zasady oraz przyjemne wydanie (Potwory wcale nie są takie straszne).

„Co to znowu za pokraki?
Wyglądają jak wieszaki!
Wyszły z szafy bez pomocy…
Kiedy wyszły? O północy!!!
Maszerują przez pokoje,
szumią na nich różne stroje.
Idą, idą, nie przystają.
Pod wersalkę zaglądają…”

– Dorota Gellner

Emocje – nazywam, rozumiem, wyrażam

Kolejna propozycja to znów planszówka o Emocjach. Jednak ta gra jest dedykowana dla nieco starszych niż poprzednia propozycja. Najlepiej odnajdą się w niej dzieci powyżej 10 roku życia.

Podczas gry uczestnicy w formie zabawy mogą trenować swoje umiejętności związane z określaniem i wyrażaniem własnych emocji. Dodatkowo gra pomaga kształtować współpracę, akceptację innych, budowanie poczucia własnej wartości oraz ćwiczy komunikację werbalną i niewerbalną.

Dodam, że gra nada się dla specjalistów z dziedziny psychologii do pracy w gabinecie, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby była grą rodzinną.
Jest to świetna pomoc terapeutyczna wydana w formie gry planszowej.

Ekspresłówka

Czas na coś z zupełnie innej kategorii. Gra Ekspresłówka to kra karciana, która świetnie sprawdzi się zarówno do rozwijania dziecięcego słownictwa, jak i do ćwiczenia spostrzegawczości.

Polega na szybkim wymyśleniu słów, które spełnią dwa kryteria: pierwsza litera oraz kategoria.
Zalecana jest dla dzieci już od 6 roku życia. Jako jedna z niewielu gier słownych zawiera bardzo podstawowe kategorie, takie jak np.: zwierzęta. Najmłodsi na pewno sobie z nią poradzą.

Gra świetnie ćwiczy refleks, a także wprowadza nutę rywalizacji.

Tagi

A tutaj mam propozycję również gry słownej, ale dla starszej grupy dzieci (od 10 roku życia).
Bardzo ciekawa gra Tagi to planszówka, w której trenujemy nasz umysł i zdolności językowe.

Polega na zbieraniu punktów przez wymyślanie słów spełniających określone kryteria, natomiast nie jest tak łatwo, ponieważ ograniczenie stanowi uciekający na klepsydrze czas.

Gra pobudza kreatywność, ćwiczy spostrzegawczość oraz daje dużo śmiechu i rozrywki.
Można grać w nią zespołowo lub do 4 graczy w pojedynkę.

Akademia superbohaterów (gra + książka)

Na koniec propozycja dla tych, których pasją jest wiedza i nauka. Bardzo ciekawa propozycja dla nastolatków.
„Akademia Superbohaterów” to książka, która uzupełniona jest grą karcianą i ma na celu popularyzowanie osiągnięć wybitnych Polaków, którzy w przeszłości dokonywali przełomowych odkryć. Zawiera 38 fascynujących opisów polskich naukowców.
Gra może inspirować młode pokolenia do tego, by poznali i pokochali zawód naukowca i chcieli podążać tą drogą.

Rozgrywka karciana polega na zadawaniu pytań przeciwnikowi, opierając się na jednym z trzech faktów przytoczonych na danej karcie. Jednak, aby w pełni rozumieć grę, warto zaopatrzyć się również książkę i wczytać się w historie superbohaterów.

Jeśli masz w domu młodego naukowca, który fascynuje się historią i odkryciami ten prezent na pewno sprawi mu dużo radości, a jednocześnie będzie bardzo wartościowy.



0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments