TSR czyli skup się na rozwiązaniu, nie na problemie
1. Czym jest TSR?
W psychologii mamy wiele nurtów terapeutycznych.
Jednym z nich jest TSR czyli Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach. TSR to metoda, która zakłada całkowite skupienie się na możliwych rozwiązaniach oraz naszych zasobach. Czyli mówiąc wprost na tym: co mogę zrobić, co potrafię, w czym jestem dobry, zamiast z czym sobie kiepsko radzę, jak bardzo mi nie wychodzi i dlaczego.
Różni się ona od klasycznego podejścia terapeutycznego ponieważ odrzuca centralizację problemu, a w zamian proponuje doskonalenie i rozwijanie umiejętności.
Metoda świetnie nadaje się do pracy zarówno z dziećmi jak i dorosłymi ponieważ kieruje nasz wzrok na docenianie i szukanie dobra.
Mówiąc prościej ta metoda zakłada, że problem istnieje, ale aby nad nim pracować nie trzeba się w nim zakopywać, należy szukać mocnych stron i je doskonalić – to najlepsza droga!
Okazuje się, że nadmierne skupianie się na problemie działa wprost odwrotnie do zamierzonych intencji. Dołuje, zniechęca i nakłada pewien stereotyp, od którego nie łatwo jest się uwolnić.
Natomiast skupienie na mocnych stronach, które proponuje model TSR daje siłę i wiarę. Motywuje do pracy i dodaje sprawczości.

2. Źródła
Twórcami tego nurtu są Insoo Kim Berg i Steve de Shazer. Opierając się na wielu przeprowadzonych badaniach stwierdzili, że nie istnieje obiektywna rzeczywistość, każdy człowiek tworzy swoje normy i zasady. Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach w swoim zamyśle opiera się na prostocie, ale to wcale nie oznacza, że jest ona łatwa do wprowadzenia w życie. Bowiem nauczeni jesteśmy, delikatnie mówiąc, utrudniania sobie drogi. Czasem te „proste” nie jest takie łatwe i oczywiste. Autorzy TSR uczą, że najlepszą drogą w rozwiązaniu problemu z jakim się mierzymy jest skorzystanie z tego co umiemy dobrze.
3. Podstawowe założenia TSR
Model TSR jest oparty o założenia, które są bazą do pracy. Oto one:
- Koncentracja na pozytywach, rozwiązaniach, teraźniejszości i przyszłości, kierunek terapii wyznacza nie problem, a potrzeby.
- Nie trzeba znać szczegółów dotyczących problemu, aby znaleźć rozwiązanie.
- Nigdy nie jest zawsze, zawsze są momenty gdy najgorsza rzeczywistość wygląda trochę lepiej – wyjątki od problemu sugerują stosowne rozwiązania..
- Małe zmiany wywołują duże zmiany.
- Klienci są pełni zasobów potrzebnych do znalezienia rozwiązania.
- Klient jest ekspertem od swojego życia, czasami potrzebuje jednak wsparcia.
- Klienci znają stosowne rozwiązania, oni określają cele terapii.
- Opór nie jest użyteczną koncepcją w pracy -współpraca jest nieuchronna.
- Istnieje wiele sposobów spojrzenia na daną sytuację, żaden nie jest bardziej właściwy niż inne.
4. Trzy przykazania w TSR
- Jeśli coś DZIAŁA – rób tego więcej
Zasada ta wskazuje, że warto powtarzać te czynności i zachowania, co do których jesteśmy przekonani, że są pomocne. Jeśli są efektywne to powtarzaj je. - Jeśli coś nie działa, nie rób tego więcej. RÓB COŚ INNEGO
Równie ważna jest świadomość i określenie tego, co nie działa. Warto zaprzestać robienia tego, co jest nieskuteczne i poszukać innego, choćby najprostszego rozwiązania, które coś zmieni w tej sytuacji. Chodzi o to aby być elastycznym i nie powtarzać za wszelką cenę czegoś co zadziałało w przypadku kogoś innego, bo być może w przypadku Twojego dziecka zadziała coś zupełnie innego. - Jeśli coś się NIE ZEPSUŁO – NIE NAPRAWIAJ tego
Podejście Skoncentrowane na Rozwiązaniach zakłada minimalizm w działaniach niosących pomoc. Oznacza to, że nie w każdym przypadku trzeba realizować wszystkie książkowe podpunkty. To pacjent – np.: dziecko, z którym pracujemy nad określonym celem pokazuje nam czego potrzebuje i co mu jest pomocne.
Większość ludzi ma mylne przekonanie, że jeśli problem jest poważny i skomplikowany, to rozwiązanie również jest skomplikowane, trudne. Wygląda to logicznie, ale tak nie jest. TSR podpowiada, aby nie komplikować sytuacji i zaczynać od najprostszych rozwiązań.

Podsumowując wszystkie powyższe informacje Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach to podejście proponujące optymistyczne spojrzenie na siebie. Założenia TSR możemy stosować w terapeutycznej pracy z klientem, ale również na gruncie domowym. Zarówno wychowując dzieci, ucząc je konkretnych wzorców, ale również chcąc zapobiegać niechcianym zdarzeniom. Bazujmy na talentach i mocnych stronach! Osobiście uważam, że to podejście jest zdecydowanie skuteczniejsze.