Miłość

“Miłość” autorstwa Astrid Desbordes i Pauline Martin to niezwykle wzruszająca i piękna w swojej prostocie książka o miłości matki do dziecka. Miłość to najważniejszy fundament prawidłowego rozwoju emocjonalnego dziecka. To ona jest podstawą innych emocji.

Ta pozycja jest dedykowana wszystkim dzieciom już od najmłodszych lat. Mimo swej prostoty polecam ją również dorosłym, którzy dzięki niej mogą uczyć się jak mówić dzieciom o miłości bezwarunkowej. Za sprawą małej ilości tekstu i występującym w książce wymownym obrazom jest ona zrozumiała nawet dla rocznego dziecka.

Historia małego Archibalda- bohatera książki, z którym może utożsamić się każde dziecko pokazuje, że na miłość nie trzeba zasłużyć. Wystarczy być. Tak po prostu.
Kocham Cię bo jesteś. -Jak często mówimy te słowa naszym dzieciom? Czy nie częściej zdarza nam się dawać pochwały w momencie kiedy dziecko spełniło nasze oczekiwania? Jeśli tak to jest to dobry moment na przemyślenie i wyrównanie tych proporcji.

Ważne jest aby wzmacniać pozytywnie nasze pociechy gdy robią coś dobrze. Jednak nie jest to ważniejsze od kształtowania ich poczucia własnej wartości, która jest motorem napędowym działania. Poczucie bycia kochanym bezinteresownie jest niezastąpione.

Tylko rodzice mają w rękach moc kształtowania tej wartości w dziecku. To jest wielka rola i odpowiedzialność. Wychowanie w duchu bezinteresownej miłości wymaga pracy, ale daje piękne efekty w przyszłości.

Każde dziecko zasługuje na bycie kochanym takim jakie jest, a nie takim jakie chcielibyśmy, aby w naszym założeniu było. Dążenie do ideału w wychowaniu nie ma sensu.

Kilka ważnych myśli:

  • Nie chciej, aby Twoje dziecko się nie złościło, ale aby umiało powiedzieć o swojej złości i aby świat się na tym nie kończył. Aby miało narzędzia do konstruktywnego radzenia sobie z nieuniknioną złością.
  • Nie chciej, aby Twoje dziecko było za wszelką cenę ciche i spokojne, ale aby rozumiało emocje i potrzeby drugiego człowieka który potrzebuje teraz chwili spokoju.
  • Nie chciej, aby Twoje dziecko było zawsze odważne, ale aby umiało się przyznać do lęku i razem stawić mu czoła.
  • Nie chciej, aby Twoje dziecko było spełnieniem Twoich ambicji, ale aby pod czujnym okiem rodzicielskim ukształtowało swoją indywidualność i poczucie bezpieczeństwa.


ZACZNIJ OD MIŁOŚCI BEZWARUNKOWEJ!

Zachęcam Was do wspólnej rodzinnej lektury, już od najmłodszych lat dziecka.

Zajrzyj do książki:0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments