Znam swoje emocje – 5 książek zarówno dla dzieci jak i dorosłych
Na rynku jest dziś bardzo wiele książek i poradników zarówno dla nas dorosłych, jak i dla dzieci. Kładą one duży nacisk na rozwój emocjonalny, podnoszenie kompetencji czy kształtowanie dobrych nawyków. Gdy wchodzimy do księgarni, widzimy, że półki aż uginają się od książek, bajek, opowieści, zeszytów ćwiczeń. Warto korzystać z tych dóbr. Czytanie oprócz wartości poznawczej kształtuje też wyobraźnię i wspomaga naukę mowy u maluchów.

Poniżej znajdziesz 5 pozycji, które poruszają tematykę EMOCJI i na pewno przydadzą się w każdym domu. Bajkowi bohaterowie wymienionych opowieści pomogą poznać i zrozumieć towarzyszące dziecku emocje oraz nauczą je jak sobie z nimi radzić. Zajrzyj do nich koniecznie!

1. Self-regulation. Opowieści dla dzieci o tym, jak działać, gdy emocje biorą górę
- Autor: Agnieszka Stążka-Gawrysiak, Anna Teodorczyk
Książka ta przedstawia kilka opowieści zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Dowiemy się z niej jak działać, gdy emocje biorą górę. Głównymi bohaterami są Lenka i Kuba — dwoje przedszkolaków, z którymi poznajemy, dlaczego nasze ciało i głowa reaguje w określony sposób na różne zdarzenia i stany emocjonalne. Każda historia zawiera również podsumowanie, które świetnie się sprawdzi jako zapoczątkowanie rozmowy z nieco starszym dzieckiem i podjęcia próby wyciągnięcia wspólnych wniosków.
2. Opowieści dla dzieci, które chcą uwierzyć w siebie
- Autor: Alex Celma Rovira, Francesc Miralles Contijoch
Pozycja ta jest wyjątkowa, ponieważ w jednej książce zawartych jest aż 35 krótkich historii o tym, jak pielęgnować poczucie własnej wartości. Każda opowieść zawiera mały dodatek w postaci podsumowania, które pomaga zrozumieć przekaz płynący z historii. Książka porusza istotę takich wartości jak: wiara w siebie, akceptacja, szacunek, miłość, życiowa mądrość, lecz również wdzięczność i odporność na przeciwności losu, jakie są wpisane w życie każdego z nas. Tę pozycję polecam dla dzieci w wieku 7 lat i wzwyż. Każda historia jest piękna, a niektóre nawet wzruszające. Dzieci mogą zaczytywać się w ich treści same, jak i wspólnie z rodzicami.
3. Kiedy nadchodzi smutek
- Autor: Eva Eland
„Kiedy nadchodzi smutek” to historia, która w przystępny dla dzieci sposób mówi o tym, że nie ma dobrych i złych emocji, każda z nich ma w naszym życiu swoje miejsce. Tytułowy smutek przychodzi do głównego bohatera, a on uczy się jak go oswoić, tak by nie krzywdzić, ani nas samych, ani innych. Książka jest dedykowana wszystkim dzieciom już od najmłodszych lat. W swojej prostocie doskonale porusza temat trudny, wymagający subtelności i dużego wyczucia. Jeśli nie wiemy, w jaki sposób wytłumaczyć najmłodszym, jak obchodzić się ze swoimi emocjami, jak je zrozumieć i co oznaczają, to ta książka będzie strzałem w dziesiątkę.
4. Uczuciometr inspektora Krokodyla
- Autor: Susanna Isern
Kolejna propozycja to przezabawna książka rozwijająca inteligencję emocjonalną dziecka. Jest doskonałą pomocą w uczeniu najmłodszych, jak dokonać wglądu we własne uczucia i emocje, jak wyrażać to, co właśnie przeżywają, a także jak trafnie rozpoznawać, co czują inni. Kształtuje spostrzegawczość, wrażliwość i empatię. Oprócz pierwszej prezentowanej tu części są jeszcze dwie kolejne, które są kontynuacją przygód dociekliwego inspektora Krokodyla i rozbrykanych Emoludków. Dostarczają oprócz wiedzy o istnieniu emocji również sposobów na ich oswojenie oraz kontrolowanie.
5. A królik słuchał
- Autor: Cori Doerrfeld
Książka „A królik słuchał” to pozycja, która świetnie sprawdzi się jako pomoc w odkrywaniu różnych sposobów reagowania na trudne spadające na nasze dzieci zdarzenia. Bohater opowieści włożył całe swoje serce w zbudowanie przepięknej budowli, ale niestety pewnego dnia runęła. Chłopca zalała fala frustracji, a z pomocą pojawiły się różne zwierzątka, które podpowiadały mu różne możliwości rozwiązania problemu. Jednak tylko królik znalazł tą właściwą drogę. Jaka ona była, przekonajcie się sami. Ta piękna i przejrzysta historia uczy nie tylko dzieci, ale również rodziców jak należy reagować na złość dziecka. Słuchanie i bycie przy malcu ma moc uleczenia z każdego kryzysu.
Pozycja ta nadaje się do czytania już najmniejszym dzieciom, ale również starszaki lubią się w nią zagłębiać. Książka jest krótka, posiada wielkie pole do przemyśleń i wspaniały morał.
Koniecznie dajcie znać, czy te propozycje sprawdziły się w Waszych domach. A jeśli macie w swoich zbiorach jeszcze inne ciekawe lektury, podzielcie się nimi w komentarzu 🙂
