Relaksacja dla dzieci

dziewczynka z zamkniętymi oczami- spokojna i relaksowana

Co to jest?

Relaksacja to przechodzenie ze stanu napięcia, stresu, złości i zmęczenia w stan wyciszenia, rozluźnienia i spokoju.

Głównym celem technik relaksacyjnych jest wprowadzenie w stan odprężenia i dobrego samopoczucia fizycznego oraz psychicznego. Relaks jest jednym ze sposobów na łagodzenie napięcia emocjonalnego i stresu – zjawisk obecnych w życiu codziennym, także u dzieci i młodzieży. Trening relaksacyjny wzmacnia koncentrację uwagi, rozwija wyobraźnię, redukuje lęki i agresję, poprawia relacje w grupie.

Kiedy warto robić relaksację?

Technika relaksacji polecana jest dla każdego. Ma ona zastosowanie zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Jednak jeśli mówimy o redukowaniu napięcia u młodszej części społeczeństwa, to zastosowanie technik relaksacji jest zalecane, gdy dziecko:

  • jest nadpobudliwe
  • ma trudność z opanowaniem emocji
  • jest bojaźliwe
  • stoi przed nowym wyzwaniem np: pójście do szkoły
  • boryka się z rozwodem / rozejściem rodziców
  • jest narażone na nieustanny stres
  • jest narażone na sytuacje trudne, np. przeprowadzka, śmierć osoby bliskiej
  • choruje na depresję i nerwice
  • cierpi na częste bóle głowy i kręgosłupa pochodzenia stresowego
  • cierpi na bezsenność czy brak energii

Korzyści

Techniki relaksacyjne spowalniają rytm oddechu, wyciszają myśli, rozluźniają mięśnie
i usuwają wewnętrzne napięcia. Zmniejsza się zatem chaos myślowy,
zwiększa pojemność pamięci i zdolność do wymyślania kreatywnych rozwiązań.

Dzieci potrafią szybciej wracać do stanów równowagi po ciężkich wydarzeniach emocjonalnych, a zarazem uczą się kontrolować intensywność przeżywanych emocji. Dzięki relaksacji zyskują poczucie bezpieczeństwa i uczucie słuszności przeżywanych napięć.

Skuteczna relaksacja zmniejsza także objawy ADHD, wspomaga terapię zaburzeń nerwicowych, zaburzeń odżywania, zaburzeń osobowości oraz innych chorób psychicznych, w tym depresji. Łagodzi lęk, pomaga w leczeniu ataków paniki.

Oprócz tego wyciszenie, które następuje wskutek relaksacji, zwiększa wydolność intelektualną o blisko 70%. W tym stanie znika uczucie strachu, nerwowości i żalu, a na ich miejsce wkracza spokój i zrozumienie. Ponadto regularne ćwiczenia relaksacyjne przyspieszają proces nauki.

Jakie są rodzaje relaksacji?

  • ĆWICZENIA ODDECHOWE

Najprostszą i jednocześnie niezwykle skuteczną metodą relaksacji jest oddychanie przeponowe. Głębokie oddychanie pozwala na rozluźnienie całego ciała oraz skutecznie redukuje napięcie. Jak trenować z dzieckiem oddychanie przeponowe? Należy przyjąć wygodną postawę leżącą lub siedzącą i za pomocą wyobrażonego balonika wdychać i wydychać powietrze — tak jakby balon wypełniał nam cały brzuch, a potem powoli powietrze z niego ulatuje. Podczas takiego oddychania warto z dzieckiem liczyć 1,2,3,4,5 biorąc głęboki wdech i 5,4,3,2,1 wydychając całe powietrze. Ułatwi to zachowanie rytmu i regularności oddechu, które są kluczowe w dobrze przeprowadzonym ćwiczeniu.

Przykładem jest oddychanie kwadratowe, które można wykonywać samemu, gdy opanuje nas silny stres lub z dzieckiem. Metoda ta jest uniwersalna i można ją wykonywać w każdym miejscu i każdej sytuacji.

źródło: YouTube: Chodź na słówko
  • WIZUALIZACJA

Kolejną techniką relaksacyjną jest wizualizacja, bazująca na wyobraźni. Jej celem jest rozluźnienie oraz wprowadzenie w dobry nastrój. Wizualizacja polega na wyobrażaniu tego, co słyszymy. Najczęściej jest to wizja pięknego i bezpiecznego miejsca. Aby wykonać wizualizację z dzieckiem, należy tak jak w poprzedniej metodzie przyjąć wygodną pozycję (najlepiej leżącą), a następnie korzystając z dostępnych tekstów relaksacyjnych dla dzieci czytać spokojnym i łagodnym głosem. Zadaniem dziecka jest wyobrażanie sobie, że znajduje się na plaży, kładzie się na piasku, wsłuchuje się w szum morskich fal i po kolei, zgodnie z instrukcją, rozluźnia wszystkie części ciała. Niektóre teksty wizualizacji wzbogacone są o wyobrażenie, jak pachnie np. świeżo skoszona trawa lub jak słońce pada na naszą twarz: wszystko dla wzmocnienia wrażeń zmysłowych. Wizualizacji może towarzyszyć spokojna muzyka lub też odgłosy natury, np. szum morza, drzew czy śpiew ptaków. Dzięki temu przenosimy się w zupełnie inny świat, izolując się od napięcia i stresu.

Jeśli chcielibyście spróbować tej metody ze swoimi dziećmi, polecam książkę „Jesteś kimś wyjątkowym. Relaksacje dla dzieci” w wersji, która występuje dla młodszych i nieco starszych dzieci.

Poniżej znajdziecie również przykładowe opowieści relaksacyjne gotowe do użycia:

opowieści relaksacyjne- tekst
Więcej tekstów znajdziesz w kartach pracy, które możesz pobrać zapisując się na Listę Mailową na dole strony.

Relaksacja na co dzień

Oprócz wymienionych wyżej technik istnieją również sposoby, które są codziennym i łatwym rozładowywaczem napięć, a ich stosowanie poprawia humor i relaksuje.
Spróbuj również z dzieckiem:

  • słuchania spokojnej muzyki – odpowiednia muzyka wprowadza nasz organizm w stan relaksu i dobrego samopoczucia
  • spaceru i obserwacji natury – przebywanie na łonie natury i wsłuchiwanie się w jej dźwięki, a także głębokie oddychanie świeżym powietrzem uspokaja i równoważy nasze stany emocjonalne
  • ciepłej kąpiel najlepiej z pianą – ten rodzaj relaksu daje korzyści fizyczne, ale również psychiczne
  • malowania – trenuje uważność i odcina umysł od otaczającego nas nadmiaru szybko zmieniających się bodźców
  • masażu – wykonywanie masażu rozluźnia mięśnie i daje uczucie odpoczynku
  • zabawy ze zwierzęciem – odprężająco działa także kontakt ze zwierzęciem, zwłaszcza psem lub kotem. Zwierzę doskonale wyczuwa nasze emocje i swoją obecnością uspokaja.

Podsumowując, relaksacja jest narzędziem, które jest łatwo dostępne dla każdego i daje niewątpliwe korzyści w kształtowaniu dojrzałości emocjonalnej, a co za tym idzie, ułatwia codzienne funkcjonowanie. Spróbuj sam!



0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Oprócz tego możemy również rozładowywać emocje za pomocą relaksacji, spokojnego oddychania czy masażu. O tym sposobie możesz poczytać więcej we wpisie Relaksacja dla dzieci. […]