Jak chwalić i doceniać swoje dziecko?


1. Czy pochwała zawsze jest pochwałą?
Są różne sposoby chwalenia. Możemy je podzielić na takie, które niosą za sobą pozytywne wzmocnienia i takie, które zawstydzają, a czasem nawet sugerują kpinę. Mimo że pochwała kojarzy Ci się z pozytywnym komunikatem, nie zawsze musi nieść oczekiwane rezultaty. Sposób, w jaki chwalimy, powinien być adekwatny do sytuacji i odpowiedni do wieku dziecka. Przyjrzyj się jakie reakcje może wzbudzać pochwała niepoprawnie wypowiedziana.
Przykłady niechcianych reakcji na pochwałę:
- Pochwała wywołująca zwątpienie w wiarygodność osoby chwalącej.
„Czy on naprawdę tak myśli?” - Pochwała prowadząca do natychmiastowego zaprzeczenia.
„To, co on mówi, jest śmieszne, przecież zaciąłem się podczas śpiewania, a dodatkowo nie udało mi się utrzymać melodii…na pewno genialnie mi poszło.” - Pochwała wywołująca obawę.
„Jeśli okaże się, że następnym razem nie dam radę?” - Pochwała koncentrująca się na słabości.
„Aha, czyli uważasz, że zawsze mi nie wychodziło, a dziś to jakiś fart, albo chwilowy sukces.” - Pochwała wywołująca presję.
„Trzeci raz już mi się nie uda trafić do celu, teraz to się dopiero zestresowałem…” - Pochwała odczytywana jako manipulacja.
„Pewnie mówi tak, bo czegoś ode mnie chce.”
Zobacz jak różne mogą być reakcje osoby chwalonej, mimo naszych dobrych intencji.
Myślę, że każdy doświadczył w swoim życiu powyższych myśli. Znamy to z pracy, ze szkoły, czy z domu. Wiele razy doświadczyliśmy zwątpienia w nasz sukces przez słowa najbliższych. Poprawnie wypowiedziana pochwała ma wielki wpływ na poczucie wartości Twojego dziecka. A więc jak możesz konstruować świadome pochwały takie, które będą budować i wzmacniać?


2. Jak dawać dobre pochwały.
Aby, dawać pochwały ubogacające musimy unikać pochwał nieprzydatnych (czyli tych wymienionych powyżej). Oczywiście nie zawsze będzie to możliwe, jednak aby poprawnie chwalić, spróbuj zastosować pewien schemat.
- Opisz, co widzisz.
„Widzę pięknie posprzątaną podłogę, poukładane klocki i pochowane ubrania.” - Opisz, co czujesz.
„Przyjemnie wejść do takiego pokoju.” - Podsumuj godne pochwały zachowanie dziecka.
„Posprzątałeś podłogę, ułożyłeś klocki i pochowałeś do szafy swoje ubrania – to się nazywa organizacja!”
3. Buduj pochwałą.
Opisowa pochwała poprawnie nadana buduje w dziecku świadomość tego, co potrafi. Dzięki temu ma ona większe uznanie dla siebie samego. Wzbudza w nim motywację do działania i pogłębiania swojego sukcesu. Nazywając jasno dobre czyny dziecka, zachęcamy do ich powtarzania. Całkiem świadomie możemy budować w dziecku pozytywne nawyki oraz poczucie sprawczości. W późniejszych latach dziecka owoc tych starań objawi się mocną wiarą w siebie i chęcią do stawiania czoła wyzwaniom, które przyniesie życie. Naprawdę warto!


4. Nie mów „Świetnie!”
Jeszcze jedna ważna kwestia. Postaraj się wyeliminować nagminne stosowanie skrótowej pochwały.
Skrótowa pochwała to komunikaty typu: Świetnie!, Super!, Genialnie!. Tego typu hasła, sporadycznie się sprawdzają, ale stosowane na dłuższą metę nie prowadzą do głębszego zrozumienia i nadania im odpowiedniej wartości przez odbiorcę.
Wyobraź sobie siebie słyszącego od szefa nagminnie jednowyrazowe pochwały rzucane niczym na wiatr: „Super!”, „Fantastycznie!” W końcu miałbyś wrażenie, że nie obchodzi go Twoje zaangażowanie w pracę, może nie traktuje Cię poważnie lub kpi z Ciebie. Nie powodowałoby to wzrostu Twojej motywacji do rozwoju i pogłębiana umiejętności zawodowych. Prawda? Raczej wycofałbyś się, może zwątpił w swoją pozycję lub złościł się i tracił energię. Teraz spróbuj sobie wyobrazić, jak dziecko odczuwa tego rodzaju komunikaty.
Oczywiście nie są to słowa zakazane. Ich użycie wzbogacone opisem tego – co widzę i czuję (rozdział 2) może dać wielkie i budujące efekty.
Starajmy się mówić do naszych dzieci tak, jak sami byśmy chcieli, aby do nas mówiono.

[…] Aby jeszcze bardziej wzmocnić działanie powyższych zasad, pamiętaj wzmacniać pozytywnymi komunikatami i pochwałami. Nie pozwól, by dziecko czuło się jak w wojsku i przestrzegało tych zasad tylko, gdy stoisz nad nim, pilnując każdy ruch. Wzmacniając i chwaląc postępy dziecko, zbudujesz w nim wewnętrzną motywację. Jeśli masz ochotę poczytać o tym, jak poprawnie budować pochwały zapraszam Cię do wpisu Jak chwalić i doceniać swoje dziecko? […]